Facebook

Hz. Hatîce'nin Çeyizi


Hatîce-i Kübrâ (r. anhâ) vâlidemiz, Peygamber Efendimize (s.a.v.) nikâhlandıklarında: “Maddî olarak zengin olmayan bir zâta kendi isteğiyle vardı diye beni ayıplıyorlar, bir miktar çeyiz gönderiniz; az olsa da ben onu çoğaltıp halka göstereyim.” diye haber gönderdi.

Peygamberimiz (s.a.v.) “Çeyiz ve hazırlık için kimden borç alayım?” diye düşünürken Hazret-i Ebûbekir’in dükkânını teşrif buyurdu. Peygamberimizin (s.a.v.) üzüntülü olduğunu gören Ebûbekir (r.a.) bunun sebebini sordu. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Hatîce’ye çeyiz olarak gönderecek bir miktar eşya lâzım.” buyurdular.

Hazret-i Ebûbekir (r.a.): “Yâ Muhammedü’l-Emîn! Yetmiş devem Şam’a ticaret için gitmişti. Selâmetle ve kârla gelmekte olduklarını bugün müjdelediler. Lütfen kerem edip tenezzül buyurup kervanı karşılayınız. Kervanbaşı olan kölemize ahvâli beyan ediniz. Alâmet olmak üzere ona: “Sen sefere giderken Ebûbekir sana  selâmetle ve ticaretle dönersen  seni âzâd edeceğini ve sana yüz altın vereceğini vadetmiş, deyiniz.” dedi.

Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) memnun olup kervanı karşıladı ve kervanbaşı olan köle ile konuştu. "Bununla alakalı sana alâmet söyleyeyim.” deyince, köle: “Senden alâmet istemem. Ben ve develerin tamamı sana fedâdır.” deyip develeri Hatîce-i Kübrâ Hazretlerinin konağı tarafına sürdü. Ebûbekr-i Sıddîk (r.a.) Hazretleri bir adam göndererek "Muhammedü’l-Emîn Hazretlerine söyle, develeri bu taraftan geçirsinler." dedi. Dükkânının önüne geldiklerinde Hazret-i Ebûbekir (r.a.) kıymetli kumaşlarla develerin üzerlerini örttürdü ve bu büyük kervanın yükleri gelin çeyizi şeklini aldı. Sonra develeri Mekke sokaklarında dolaştırarak Hatîcetü’l-Kübrâ (radıyallâhü anhâ) Hazretlerinin saâdethânesine ilettiler.

Böylece Muhammedü’l-Emîn’in (s.a.v.) göndermiş olduğu Hazret-i Hatîce’nin çeyizinden herkesin haberi olmuş oldu. Sıddîk-i Ekber Hazretlerinin, Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimize bunun gibi nice güzel hizmetleri ve yardımları vardır. (Radıyallahü Anh)

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Güzel bir paylaşım. Teşekkürler!

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Fazîlet Takvimi'nin takvim arkası yazılarını daha fazla kişiye ulaştırmak için paylaşımlar yapıyorum.

      Sil